Tarihçe

1967 yılında İzmir de Asansör üretimi için kurulan firmamız üretime başladığı günden bu yana devamlı yükselen performansı ile Türkiye ve dünyada asansör üreticileri arasında önemli bir konuma sahiptir.

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde 5000 m2'lik üretim merkezine sahip olan firmamızın Ankara ve İstanbul'da bölge müdürlükleri bulunmaktadır. Bununla birlikte Türkiye ve dünyanın çeşitli merkezlerinde "Yetkili Bölge Yüklenici Firmaları" ile tüm kullanıcılarına en üst düzeyde satış öncesi ve sonrası teknik destek hizmetlerini sunabilmektedir. Löher Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi Ticaret Anonim Şirketi'in asansör sektöründeki pazar payı her yıl büyüyen artışlar göstermektedir. LÖHER, yılda ortalama 300 adet asansör üretip taahhütlerini gerçekleştirirken, yaklaşık 500 adet asansör için ise muhtelif kompenentler üretip paket asansör olarak piyasaya arz etmektedir. 

Firmamız, Hollanda menşeli LIFTINSTITUUT firmasından TS-EN-ISO 9001:2000 ve 95/16/AT Asansör Direktifi-Ek XIII (H Modülü) Belgeleri ile ürünlerine CE İşaretlemesi hakkına sahip olmuştur. Asansörlerde istenen tüm standartları yerine getirebilen firmamızda mekanik üretim, elektronik, montaj, bakım ve satış sonrası servis bölümlerinde hizmet veren yaklaşık 150 personel bulunmaktadır. Dünya üzerinde asansör sektörü ile tamamen ilişkili olan yürüyen merdiven sektöründeki bazı gelişmeler Löher Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi Ticaret Anonim Şirketi'ni yürüyen merdiven üretimi konusuna yönlendirmiştir. Son 15-20 yıl içerisinde yürüyen merdiven üreten bir çok küçük Avrupa firması büyük rakipleri tarafından satın alınmış ve söz konusu pazar hemen hemen monopolleşmiştir. İnşaat Firmaları da asansör ve yürüyen merdiven ihtiyaçlarının tek bir firma tarafından karşılanmasını talep etmekte; ancak, monopolleşme sebebi ile birçok küçük ve orta çaptaki asansör firmaları bu konuda sıkıntılı duruma düşmektedir. 

Ülkemizde yürüyen merdiven üretiminin gereklilik arz etmesiyle birlikte Löher Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi Ticaret Anonim Şirketi, Türk sanayisinin Yürüyen Merdiven sektöründe eksiklerini ve ihtiyaçlarını doğru bir gözlemle saptamış ve o güne kadar sadece yurtdışından ithalat yolu ile getirilen yürüyen merdivenleri kendi tesislerinde üretmeye başlama kararı almıştır. Bu karar doğrultusunda 1999 yılında yürüyen merdiven üretim çalışmalarına başlayan firmamız; Kanada, Amerika, Almanya, Avusturya gibi ülkelerde çeşitli araştırmalar yapmış ve uzun süren çalışmalar sonucunda üniversite, TTGV, TÜBİTAK işbirliği ile tamamen kendi tasarımı olan yürüyen merdivenleri üretmiş ve yurt içi - yurt dışı pazarlarda müşterilerinin kullanımına sunmuştur. 

Asansörlerde olduğu gibi Yürüyen Merdivenlerde de EN 115 ( Avrupa Yürüyen Merdiven Normları ) tamamen uygulanmış, LIFTINSTITUUT firmasından Makine Direktifi 98/37/EC, EN 115:1998 Belgesi ile yürüyen merdivenlerine CE işareti koymaya hak kazanmıştır. 

Büyük yatırımlar, çalışmalar, araştırmalar neticesi oluşturulan yürüyen merdivenlerimiz bugün Türkiye'nin dört bir yanında kullanıldığı gibi; yurt dışında Almanya, Hollanda, Yunanistan, Ukrayna, Bulgaristan ve Türk Cumhuriyetleri ise başta olmak üzere Avusturya, Polonya, Libya, Sudan, Nijerya, Irak, İran ve Gine Cumhuriyeti gibi birçok ülkelerde de halen kullanılmaktadır. 

Asansör ve Yürüyen Merdiven temin etmek isteyen tüm firmalar Türkiye'de halen firmamız dışında CE işareti taşıyabilen yürüyen merdiven üretiminin yapılmadığını, komple yurtdışından ithal edildiğini ve yabancı menşeli rakiplerimize göre pek çok avantajlarımızın olduğunu göz önünde bulundurmalıdır. Firmamız "Türkiye'de CE işaretlemesine sahip ilk ve tek yürüyen merdiven üreticisi" olmasının yanı sıra Avrupa'da söz sahibi 5 firma içerisinde halen yerini korumaktadır. 

Saygılarımızla;

Löher Asansör Yürüyen Merdiven Sanayi Ticaret A.Ş